Psikoloji

Duygu Sözleri̇: Okul Öncesi̇ Çocuklara Duygularını Öğretmek

Duygular soyut bir kavramdır. çocuklar onları hissedebilir, ancak bu duyguları kelimelerle ifade etmek zordur. Bu fikirleri kullanarak, okul öncesi çocukların duyguları tanımlamasına, duygu kelimeleri kullanmasına, kendileri hakkında daha fazla şey öğrenmesine ve kendilerini nasıl ifade edeceklerini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz .


Neden Duygu Kelimeleri Öğretmelisiniz?
Küçük çocuklar duygularını ifade ettiğinde ve bunları başkalarıyla paylaştığında, daha derin bir bağlantı kurulmasını sağlar. Ek olarak, olumsuz bir duygu paylaşıldığında daha az yoğun görünebilir. Küçük çocuklara ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak için hissettiklerini nasıl paylaşacaklarını öğretmemiz gerekiyor. Ek kelimelerle (kelime dağarcığı) sözlü dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabiliriz. İşte çocukların duygularını ifade etmeyi ve paylaşmayı öğrenmelerine yardımcı olmanın bazı yolları.


Duygu Kelimelerini Kitaplarla Öğretmek
Kitaplar, çocuk dostu durumlarda çeşitli duygular hakkında konuşmaya zemin hazırlar. Okurken durun ve sorular sorun. Şöyle diyebilirsiniz, “O üzgün. Bana üzgün bir yüz gösterebilir misin? “

İfadeleri hakkında geri bildirimde bulunun. Örneğin, “Hmm, gerçekten deli bir yüz neye benziyor? Vaov! kaşlarını bir araya getirmesi hoşuma gitti, bu bana GERÇEKTEN deli olduğunu söylüyor! Kaşları birbirine yapışmamış olsaydı, biraz kızabilirdi. “


Duyguları Kavanozlarla Tanımlamak
Duygu kavanozları, duyguları gösteren farklı resimlerin olduğu kaplardır. Mutlu, kızgın, korkmuş ve üzgün kullanırım. Her çocuğun kendi resminin bulunduğu kendi zanaat çubuğu vardır. Okul öncesi çocuklar her sabah sabah rutininin bir parçası olarak geldiklerinde, o anda nasıl hissettiklerini ifade etmek için sopalarını alıp kaba koyarlar.

Gün ilerledikçe ve bir çocuk üzüldükçe, “Gerçekten üzgün görünüyorsun. Duygu çubuğunu hareket ettirmek ister misin? ” Bu, çocukların duygularının değiştiğini fark etmelerine yardımcı olur ve günde birçok kez bir duygudan diğerine geçmek normaldir. Bu duygusal kontrol aynı zamanda bir çocuğun duyguları ve hislerini değerlendirmesine yardımcı olur. Üzgün ​​yerine kızgın olabilir. Bu, nasıl hissettiğini düşünmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir