Psikoloji

Selamlaşmanın Çocuk Üzerindeki Yeri

Sabah buluşma selamlamamız anaokulu öğrencilerimin her zaman favorisidir! Birbirlerine “merhaba” demenin eğlenceli ve yaratıcı yollarını severler. Selamlamalarla yaratıcı olmak keyifli olsa da, hepimiz okul öncesi başlangıcının beklentileri oluşturmak için en önemli zaman olduğunu biliyoruz. Bu nedenle yılın başında selamlaşmayı oldukça basit tutmak önemlidir.

Diyaloğu Öğretmek

Öğretilecek ilk şey, neden birbirimizi selamladığımız ve ne söyleyeceğimizdir. Küçüklerime her zaman birbirimizi selamladığımızı söyleriz çünkü onları gördüğümüzde arkadaşlarımıza “merhaba” demek kibarlıktır. Aynı zamanda sınıf topluluğumuzda hoş karşılandığını hissederek güne başlamamıza yardımcı olur. Sonra onlara selamlamamıza her zaman 3 şeyi dahil ettiğimizi öğretiriz:

“Günaydın”

Arkadaşımızın adı

Bir gülücük

ve elbette, onlara arkadaşlarımızla konuşurken onlara baktığımızı öğretiyoruz! Tüm bu selamlamaların çok basit olduğunu fark edeceksiniz. Hafta boyunca selamlaşmayı tekrarlar ve gerektiğinde pratik yaparız (öğrencilerin tüm beklentileri yerine getirmemeleri gibi). Genellikle öğrenciler ustalaşana kadar aynı selamlamayı sürdürmeyi planlıyoruz. Özellikle yılın başında, ne söyleyeceklerine dair beklentiyi gerçekten uygulayabilmeleri için her şeyi tutarlı tutmak önemlidir. Bu nedenle, öğrenciler gerçekten bu rutini yaşayana kadar, birkaç hafta boyunca selamlamanız olarak bir “dalga” eklemekte sorun yoktur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir